Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, ...
Nowy kościół
Drewniany kościół przez wieki spełniał swoją funkcję sakralną i choć z biegiem lat stawał się coraz cenniejszym zabytkiem, to jednak coraz mniej odpowiadał wymogom dzisiejszych czasów. Już pod koniec XIX w powstała myśl budowy nowego kościoła. Zachowały się projekty kościoła z lat dwudziestych. Starania podjęto znów w latach siedemdziesiątych. Wreszcie w r. 1982 Parafia otrzymała zezwolenie na budowę nowego kościoła. Nowy kościół tak jak i Parafia jest pod wezwaniem Narodzenia NMP. Kościół ten zaprojektowany został przez arch. Wacława Rybotyckiego z Krakowa. Konstrukcję projektował inż. Stanisław Kwater z Jasła, on też nadzorował budowę. Budowa została rozpoczęta w roku 1985. Kamień węgielny, poświęcony przez papieża Jana Pawła II w Krakowie w r. 1982, wmurował w roku 1987 abp Jerzy Ablewicz z Tarnowa. Po dziesięciu latach budowy kościół poświęcił bp Kazimierz Górny z Rzeszowa 5 września 1995 r.
Plan kościoła oparty jest na rzucie kwadratu, po przekątnej. Cała budowla wspiera się na filarach żelbetowych. Dach dwuspadowy, nad prezbiterium podniesiony, a przy nim wyżej wznosi się wieża. Cała bryła kościoła, a szczególnie wnętrze, składa się z wielu płaszczyzn, które się wzajemnie przenikają. To przenikanie płaszczyzn tworzy architekturę niezwykle prostą i harmonijną, a przez to piękną.
Nastawa ołtarza to wąska ściana wznosząca się aż do stropu, rozcięta pionową szczeliną. U szczytu prześwietlony, trójkątny symbol Trójcy Św. rozwinięty w literę M. Od tego symbolu szczelina wypełniona jest światłem, które dochodzi do tabernakulum. Na tle tej smugi światła prześwietlony, ażurowy krzyż. U góry napis: Na początku było Słowo, a niżej: A Słowo stało się Ciałem. Od tabernakulum smuga światła biegnie po ścianach kościoła, jakby obejmowała zebranych światłem Bożych ramion. W prezbiterium nad smugą światła, na wysokości tabernakulum – jakby na szerokim ekranie znajdują się obrazy z życia NMP: Narodzenie NMP; Zaślubiny ze św. Józefem; Zwiastowanie; Narodzenie P. Jezusa; Znalezienie w świątyni i cud w Kanie Galilejskiej.
Stół ołtarzowy, ambonka, chrzcielnica, siedzenia dla celebransa oraz pół-kolumna przed tabernakulum wykonane są zasadniczo z białego marmuru. Całe dotychczasowe wnętrze projektował także Wacław Rybotycki. Dalsze wyposażenie wnętrza i otoczenia kościoła
czeka na realizację.
Na wieży zostały zawieszone w r. 2000 nowe dzwony: Chrystus Odkupiciel (o wadze 1 t) upamiętniający Jubileusz Dwutysiąclecia; Alojzy – dla upamiętnienia Sł. Bożego Alojzego Kosiby – tutejszego rodaka; Mateusz - dla upamiętnienia ojca fundatorek. Został też przeniesiony od starego kościoła dzwon Królowa Polski - z lat powojennych.
Obok kościoła został wybudowany – równocześnie z kościołem - Dom Katechetyczny.
Naprzeciw kościoła znajduje się plebania zbudowana w latach: 1907 – 1909.